title: "Brush Research BC45M800CD FLEX-HONE®, 0.177\" (4.5mm) Diameter, 800 Mesh Grit, Diamond, For Carbide, Ceramic and Hardened Tool Steel"
brand: "brush research"
price: "S$56"
currency: SGD
in_stock: false
category: "Misc."
store_origin: SG
region: Singapore
---
# Brush Research BC45M800CD FLEX-HONE®, 0.177" (4.5mm) Diameter, 800 Mesh Grit, Diamond, For Carbide, Ceramic and Hardened Tool Steel
**Brand:** brush research
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Brush Research BC45M800CD FLEX-HONE®, 0.177" (4.5mm) Diameter, 800 Mesh Grit, Diamond, For Carbide, Ceramic and Hardened Tool Steel by brush research
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- brush research enthusiasts
## Why This Product
- Trusted brush research brand quality
## Description
The Diamond Flex-Hone tool is designed for use on any type or size of cylinder from 11/64" diameter. Designed for surface finishing and cross hole deburring of harder materials such as carbide, ceramic and space age alloys, this cylinder hone is an efficient solution to your tough applications. Diamond flex hone is available in 800 grit selections. Typical applications include: automotive - piston pin bore, engine cylinders, block liners, valve guides, cam bearing bore, crank bores, brake cylinders, clutch and brake master cylinders, brake rotors, connecting rods. Marine - main engines, generator engines, hydraulic cylinders, air intake lines. Firearms - barrels, chambers, forcing cones, paintball barrels. Industrial - air compressors, hydraulic ram cylinders, hydraulic motor bodies, pneumatic cylinders, valve housings, pump housings, surface finishing of boiler components, compressed air tool bodies, finishing of stainless steel tubing, mechanical decontamination of nuclear tube sheets, roughening hossel holes in golf clubs for adhesion. 800 Grit. Measures 11/64" diameter by 6" overall length.
## Features
- The Flex-Hone must be used with a lubricant
- Designed for use on any type or size of cylinder 0.177" diameter
- Cylinder hone is an efficient solution to your tough applications
- Diamond grit material
- Measures 11/64" diameter by 6" overall length