| ASIN | B09XV5S23B |
| Best Sellers Rank | #8,165 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #33 in Composition Notebooks |
| Brand | LEUCHTTURM1917 |
| Color | Rising Sun |
| Cover Material | Faux Leather |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (1,881) |
| Date First Available | April 24, 2022 |
| Item Weight | 10.9 ounces |
| Item model number | 366165 |
| Manufacturer | LEUCHTTURM1917 |
| Manufacturer Part Number | 366165 |
| Material Type | paper |
| Number of Items | 1 |
| Product Dimensions | 7.01 x 10 x 0.59 inches |
| Ruling | Plain |
| Sheet Size | B5 |
| Size | Blanko |
M**A
The perfect notebook
T**E
Excellent in Every Way
The Leuchtturm 1917 in B5 is the perfect size for my studio journal. I like the size and the generous number of pages. I don't feel like a Sasquatch trying to write on a postage stamp, but like the delicate, though aged, flower that I am. The pagination and dedicated index helps me to use the bujo method to create collections and string my collections in the indices so that I can keep track of the location of entries without creating any wasted space. I also like that I can string across volumes over time. The dot matrix is clear enough to see while I'm working without being distracting. The paper is a good weight and takes the inks I use without bleeding for the most part. In combination with a DIY concertina sketchbook to hold limited palette studies I am very happy with this set up. This particular item is the hardcover B5 but I also have the soft cover versions, as well as the A5 version.
K**Y
Perfect!
Wonderful notebook, decent with fountain pens too! Its a chunky book 😄
A**M
Perfect paper for XF and F fountain pens
R**S
Best Notebooks ever!...
R**A
perfect long-term pocket notebook
B**N
Probably the best notebook I ever had
M**W
Excellent binding will last in pocket for along time
This little notebook is oddly shaped, but if you can get past that you'll like it. My main concern is the shape being 3.5"x6". Its a great notebook dont get me wrong and i like it but that extra half an inch just annoys me. Being softbound it only has 123 pages i think and since its softbound the paper quality is worse than the hardcover. Still a very lovely notebook and worthy to be in my collection of notebooks, but that's just it it feels like a novelty purchase. It's still very usable and very sturdy. I like this notebook because it's fountain pen friendly to some degree, but other mediums, like the zebra mildliners bleed through. Use for your collection,but that's all i would use it for.