The DEWALT DCPW550B Power Cleaner is a cordless, portable pressure washer delivering up to 550 PSI and 1.0 GPM flow rate. It offers versatile water sourcing with a suction hose or garden hose adaptor, includes four nozzles and a soap bottle, and integrates seamlessly with the DEWALT 20V Max battery system for professional-grade cleaning on the go.
| ASIN | B08QVBRHLK |
| Brand | DEWALT |
| Colour | Yellow,Black |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 2,423 Reviews |
| Hose Length | 20 Feet |
| Item Type Name | Power Cleaner |
| Item Weight | 9.4 Pounds |
| Manufacturer | DEWALT |
| Manufacturer Part Number | DCPW550B |
| Maximum Flow Rate | 1 Gallons Per Minute |
| Maximum Pressure | 550 Pound per Square Inch |
| Model Number | DCPW550B |
| Power Source | Battery Powered |
| Tank Volume | 1 Gallons |
| UPC | 885911716369 |
| Unit Count | 1.00 Count |
E**S
Excelente producto
Solo le haria falta un poco mas potencia
R**N
Chews Batteries Hard
R**H
ุฌูุฏุฉ ุงูู ูุชุฌ
ุณุฆ ุฌุฏุง ููุง ููุฌุฏ ูู ูุทุน ุบูุงุฑ
J**R
Powerful enough for small cleaning jobs, moderate weight, well built
C**N
I knew the limitations before I purchased
This Dewalt Power Cleaner is only a 500 psi washer. That is not a lot of pressure. I have a heavy duty washer for other things. I wanted this washer for cleaning my vehicles. The foam cannon is ok, nothing great, but It works. It is easy to carry and quick to set up. That is the main reason I wanted this. When I first stated it up there were leaks everywhere. You really have to snap the hose connecter into the machine with a bit of force and ensure everything is tight. It likely will not leak if you do this. It's perfect for washing cars, trailers and motorcycles because you should not use a really strong washer on your vehicles. It gets the job done and it's easy to use. If you looking for something to clean driveways or other tough to clean areas, this is for sure not the washer your looking for. You would want something well over 1000 psi for those jobs. But for a couple hundred dollars, this is not a bad washer for vehicles and small easy to clean jobs.