| ASIN | B005X53TSM |
| Best Sellers Rank | #21,809 in Patio, Lawn & Garden ( See Top 100 in Patio, Lawn & Garden ) #97 in Water Garden & Pond Pumps |
| Brand | Red Lion |
| Brand Name | Red Lion |
| Color | Red |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 77 Reviews |
| Flow Rate | 63 Gallons Per Minute |
| Global Trade Identification Number | 00010121001398, 00010121124868 |
| Included Components | Installation manual, Pump with thermoplastic impeller |
| Item Dimensions L x W x H | 21.85"L x 11.42"W x 10.2"H |
| Item Weight | 53 Pounds |
| Manufacturer | Red Lion |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Material | Cast Iron , Thermoplastic |
| Material Type | Cast Iron, Thermoplastic |
| Maximum Lifting Height | 25 Feet |
| Model Number | 97101001 |
| Power Source | Corded Electric |
| Product Dimensions | 21.85"L x 11.42"W x 10.2"H |
| Product Style | 1 HP, Thermoplastic Impeller, 115/230 Volt |
| Style | 1 HP, Thermoplastic Impeller, 115/230 Volt |
| UPC | 010121124868 010121001398 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 115230 Volts |
F**K
Surface well pump.
J**G
Primed right up
This pump work amazing. Primed right up and produces plenty of pressure. GREAT PUMP.
D**R
NOT DURABLE and I cannot return as per Amazon.
After only 4 months, the pump burned out. NOT DURABLE and I cannot return. Electrical was hooked up correctly, 230V, and all was in order. Not worth going on the cheap.
D**.
Good value pump
After 1 month I'm fairly happy with this pump, deducting 1 star because it can't produce more than ~36 PSI, datasheet said somewhere around 45 psi, so I had a heck of a time finding a pressure switch that would work. Currently on a 20/40 psi switch with the 40 adjusted as low as I could go. I believe I'm just on the border of the cutout, might get in some trouble someday if pump starts wearing out. I would recommend adding a start relay to one of these. But I'm seeing 30 psi on somewhere around 12 spray heads, with a 1.25" suction and 1" pressure line, which is pretty good in my book.
D**D
4 months and still working like a pro...
B**R
Great bargain
We use this device on our pond to water our pasture. Works great! Thank you
W**N
Instructions to convert to 110 V.
Wiring instructions from 220 to 110 V was terrible. The pump has been excellent.