The HiLetgo NRF24L01+PA+LNA is a high-performance 2.4GHz wireless transceiver module featuring integrated power amplifier and low noise amplifier chips, enabling an extended communication range up to 1100 meters. It supports 125 frequency channels and operates via SPI interface for easy integration. Compact and efficient, itโs ideal for professional-grade IoT, remote control, and networking applications requiring stable, interference-resistant wireless data transmission.
| Best Sellers Rank | #14 in Computer Networking Transceivers |
| Customer Reviews | 4.4 out of 5 stars 235 Reviews |
T**0
nRF24L01 Switches remote battery by web server for low demand video feed camera
Using a pair of HiLetGo nRF24L01 transceivers, have coded a way to switch a battery remotely, put the ESP32 to deep sleep and wake-up using external 0, RTC_GPIO, and power up/power down the transceivers. Have coded a way to accomplish task of remotely switching a battery, switching is by Async web server request. Request โcontrolโ variable, determine on/off option. โControlโ variable selects one of two options. Each option has three tasks: task one, switches battery power, task two switches transceiver power mode, task three switches deep sleep state. Have not โfieldโ tested project; tested with two multi-meter monitoring current of transceiver bus (only a pair of nRF24L01โs) checking voltages with the other multi-meter. Performs functions as coded; works well. Project is a work in progress. Pair of nRF24L01 current draw; transmitting is 30.4 mA in non-standby mode, 6.6 mA in Standby I mode measured with multi-meter. Transmissions will only be a very small fraction of a second. Couple of recommendations; identify ground pin using a multi-meter, purchase a nRF24L01 piggyback voltage adapter; allows use of five-volt power. Some boards have trouble supplying required transceiver current. Do not let early failures stop your project or ask to return defective transceivers. Fully explore reasons for failures. Mine turned out to be coding errors. If the code is not allowing transceiver to exchange data, check your code! Fault hardware last!
T**Y
Nice
It's just what I ordered, very fast shipping and well packaged
J**.
Doesn't work with most arduinos.
E**H
Great Receiver, no signs of ability to transmit
J**0
excelente compra
excelente compra
T**L
GREAT for RX does NOT TX in any way.
So, I ordered two of these and wired them up to two Arduinos and they wouldn't talk two way. No matter what I did, tried 4 different libraries, tried direct power to them via a 12V DC through a BUCK tuned to 3.60Vdc then tested it to 5.5Vdc to power it directly: 5 hours of testing, no good. When I switched one or either of the units with a RF24 with an integrated antenna, they receive data from the internal antenna units, but these, with the external antenna, do not transmit back. So ... you can NOT do an ACK back to the sender using these. This makes it difficult since the sender will not repeat until it knows it was sent and I'm using other SPI devices (ethernet ie.) so the radio will be powered off for a few seconds from time to time while my ethernet does API calls for input/output to the system. So, I REALLY wanted these for the external antenna and extended range and even added a high gain external wired antenna and it receives GREAT ... but since they won't transmit (i.e. do ACK replies). not useful. Other people mentioned they got them working with a capacitor, but I'm not going through that, I'll just have to figure out another solution.