The 2pcs B1205S-1WR2 B1205S DC/DC Converter is a high-efficiency power supply module that steps down 12V to 5V with an impressive 80% efficiency. It features a robust operating temperature range of -40℃ to +105℃, ensuring reliability in diverse environments. With a 1.5K VDC isolation voltage and built-in short-circuit protection, this module is designed for safety and performance, making it an ideal choice for various applications.
| ASIN | B08GPCR8FF |
| Best Sellers Rank | #450,863 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,989 in Power Converters |
| Brand | Bridgold |
| Color | black |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (20) |
| Input Voltage | 5 Volts |
| Item Weight | 0.05 Kilograms |
| Manufacturer | Bridgold |
| Mfr Part Number | bg-124 |
| Model Number | B1205S-1WR2 |
| Number of Outlets | 1 |
| Output Voltage | 5 Volts (DC) |
| Plug Type | Micro-USB |
D**T
Excellent for low current - voltage supply isolation.
#**#
Worked Good!
Review for: Bridgold 2pcs B1205S-1WR2 B1205S DC/DC Converter Input 12V Output 5V Isolation Power Supply Module Step Down High Efficiency Module Receivers,1W This little item worked perfect for me. Using it to power a volt/amp meter that requires an isolated 5VDC supply (https://www.amazon.com/gp/product/B019R8LMDO). Mounted on a bit of copper clad printed circuit board and placed inside my home made battery/solar power box. Power supply does not get warm in this application. Perfect! Be sure you can find the product page again on Amazon so you can see the wiring diagram, it is not included in the package. Of course I will be back to let you know should it fail...
J**A
H**H
Work very well for me
I'm using one to provide a 5V DC supply with isolated ground to drive a small relay. Works fine. Note the 5V output is unregulated and will vary with changes in input voltage.