title: "SHURE CVEG18-B/C GOOSENECK 18\""
brand: "shure"
price: "S$270"
currency: SGD
in_stock: true
reviews_count: 5
category: "Shure"
url: https://www.desertcart.sg/products/156134920-shure-cveg18-b-c-gooseneck-18
store_origin: SG
region: Singapore
---
# Inline preamp for boosted signal 18" precision gooseneck Cardioid unidirectional clarity SHURE CVEG18-B/C GOOSENECK 18"
**Brand:** shure
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎙️ Elevate your voice, command the room.
## Quick Answers
- **What is this?** SHURE CVEG18-B/C GOOSENECK 18" by shure
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- shure enthusiasts
## Why This Product
- Trusted shure brand quality
## Description
18" Cardioid Condens Gooseneck Microphone with Inline Preamp Commshield Tech Flange Mount Windscreen XLR
## Features
- 18" Cardioid Condens Gooseneck Microphone with Inline Preamp
- Commshield Tech
- Flange Mount
- Windscreen
- XLR
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00A361WDU |
| Antenna Location | Podcasting, Video Production |
| Audible Noise | 120 Decibels |
| Best Sellers Rank | #17,587 in Musical Instruments ( See Top 100 in Musical Instruments ) #674 in Condenser |
| Box Contents | Microphone |
| Brand Name | Shure |
| Colour | Black |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Connectivity Technology | XLR |
| Connector Type | Flange |
| Country of Origin | China |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 343 Reviews |
| Enclosure Material | Metal |
| External Testing Certification | Não Aplicável |
| Frequency Range | 20 hz 20 khz |
| Frequency Response | 16000 Hz |
| Global Trade Identification Number | 00042406243193 |
| Hardware Platform | Laptop |
| Impedance Unit of Measure | 150 Ohms |
| Item Dimensions | 6.4 x 3.8 x 52.1 Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 0.19 Kilograms |
| Manufacturer | Shure Incorporated |
| Manufacturer Part Number | CVG18-B/C |
| Microphone Form Factor | Gooseneck |
| Model Name | CVG18-B/C |
| Model Number | CVG18-B/C |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| Number of Channels | 1 |
| Polar Pattern | Unidirectional |
| Recommended Uses For Product | Podcasting, Video Production |
| Signal-to-Noise Ratio | 94 dB |
| Special Feature | Gooseneck |
| UPC | 042406243193 |
| Warranty Description | 2 years |
## Product Details
- **Recommended Uses For Product:** Installed sound applications
- **Model Name:** CVG18-B-C
- **Connector Type:** Flange
## Images
## Questions & Answers
**Q: This microphone use Bateries?**
**Q: Does this come with a rubber vibration/sound absorbing base?**
**Q: Why does this say it requires  lithium ion batteries? I thought it used phantom?**
A: I believe I used an 1” to 1-1/4” hole. You need enough room to plug it into the XLR cord connector.